Çelik Ev Nedir?

Çelik Ev Nedir?

Paylaş

Çelik Ev Nedir ?

Bu soruya cevap vermeden, çelik evlerin avantajlarını ve özelliklerini saymadan önce siz değerli müşterilerimizin bilmesi gereken en önemli şey şudur!

Çelik evler dünya üzerinde edinebileceğiniz en iyi yapılardır.

Maalesef Türkiye'de edinilen yanlış kanıya göre prefabrik evler ile .ÇELİK EVLER birbirine karışıtırılmakta, hatta betonarme evlerin ÇELİK EVLER den daha iyi yapılar olduğu sanılmakktadır. Kafamızdaki bu yanlış algıyı yıkmadan aşağıda sayacağımız ÇELİK EV özelliklerini bilmek bize hiçbir fayda sağlamayacaktır. Hatta bir kalem daha ileri gidecek olursak ülkemizde betonarme olarak yapılan çoğu yapı yığma tuğla yapılardan ileri gidememektedir. Bu yanılgı bizi hem yapı kalitesi hemde fiyat konusunda çok yanlış yerlere götürmektedir.

Artık bu cümleyi yeterince anlaşılabildiyse, gelin ÇELİK EV NEDİR? sorusuna yavaş yavaş bir cevap vermeye, ve çelik evlerin avantajlarını anlatmaya, özelliklerini paylaşmaya başlayalım.

Çelik Evler, betonarme ve ahşap yapılara alternatif olarak tüm dünyada tercih edilen dayanıklı yapılardır. Çelik Evler betonarme evlerin yüksek maliyetleri ve yapım aşamasındaki uzun sürelerden dolayı tercih edilmektedir.

Çelik Evler özellikle Türkiye gibi 1. derecede deprem bölgesi olan yerlerde güvenli ve sağlam bir yaşam alanı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çelik Ev Nedir?

Yapım tarzını kısaca anlatmak gerekirse, 

Çelik evler öncelikle  mimarlarımız ve mühendislerimiz tarafından tasarlanır, çelik yapı şartnamelerinde belirtilen standartlara göre taşıması gerek yüklerler hesaplanır ve bir yapı planı oluşturulur. Bu yapı planına göre evlerin çelik konstrüksiyonu fabrikada üretilip montaja hazır hale gelir.

Sahada çelik evin planına göre hazırlanan temele üretilmiş çelik konstrüksiyon monte edilir. Sonrasında iç ve dış kaplamalari yalıtımı yapılır, çatısı kaplanır, parke ve seramik döşemeleri yapılır, boyanarak alıcısına teslim edilir.

Kısacası çelik evlerde beton yerine çelik kullanılır. Geri kalan diğer tüm ürünler betonarme binalarda kullanılan ürünlerle aynıdır.

Çelik Evler İçin İzin Nasıl Alınır?